top of page

Wieża CiÅ›nieÅ„ w PÅ‚ocku powstaÅ‚a w ramach systemu urzÄ…dzeÅ„ wodociÄ…gu miejskiego, który powstaÅ‚ w latach 1892-1894.

. Pierwszy projekt zaopatrzenia PÅ‚ocka w zdrowÄ… wodÄ™ powstaÅ‚ już na przeÅ‚omie XV i XVI wieku. Wraz z rozwojem miasta zaopatrzenie mieszkaÅ„ców w wodÄ™ stawaÅ‚o siÄ™ coraz dotkliwszÄ… bolÄ…czkÄ…. Nieliczne studnie nie pokrywaÅ‚y potrzeb ruchliwego,  rozwijajÄ…cego siÄ™ oÅ›rodka. WodÄ™ ludzie czerpali gÅ‚ównie z WisÅ‚y i nosili na górÄ™, co byÅ‚o dość uciążliwe. POD KONIEC xv WIEKU mieszkaÅ„cy PÅ‚ocka zwrócili siÄ™ z proÅ›bÄ… do króla Jana Olbrachta o pozwolenie na budowÄ™ wodociÄ…gów i kanaÅ‚ów. Przybyi na dwór delegaci proÅ›bÄ™ motywowali warunkami topograficznymi i geologicznymi PÅ‚ocka. Przywilej królewski nosi datÄ™ 1498 r i brzmi nastÄ™pujÄ…co: „W imiÄ™ PaÅ„skie. Amen. Na wiecznÄ… rzeczy pamiÄ…tkÄ™. My Jan Albrecht z Bożej Å‚aski król polski etc. Oznajmiamy niniejszym, że chcÄ…c zaprowadzić ulepszenia w ekonomicznym stanie miasta naszego PÅ‚ocka i przyczynić siÄ™ do wiÄ™kszego wzrostu jego za naszego panowania, udzielamy rajcom tegoż miasta zupeÅ‚nÄ… moc zaprowadzenia kanaÅ‚ów na gruntach miejskich, w miejscach, które sami za dogodniejsze uważać bÄ™dÄ…. Nadto, pozwalamy im ustanowić czynsz kanaÅ‚owy, który na zawsze istnieć bÄ™dzie, a to w celu utworzenia kapitaÅ‚u a conto którego prowadzono by roboty i wprowadzano ulepszenia. Przywiej ten bÄ™dzie miaÅ‚ moc obowiÄ…zujÄ…cÄ… po wieczne czasy.” (źródÅ‚o H. Leszek „WodociÄ…gi i kanalizacja PÅ‚ocka w wieku XVI” Korespondent PÅ‚ocki 1879)

Jednak dopiero w  1509 roku ustalono plan doprowadzenia wody do PÅ‚ocka, co ciekawe nie z WisÅ‚y, lecz z Brzeźnicy – ze wzglÄ™du na trudnoÅ›ci techniczne. Zygmunt Stary zezwoliÅ‚ na pobudowanie kilku mÅ‚ynów. Pod Powsinem miaÅ‚  powstać  mÅ‚yn ze sztucznym stawem i dwoma stawami zapasowymi w górnym biegu Brzeźnicy. Projektu nie udaÅ‚o siÄ™ jednak przeprowadzić z powodu dużych kosztów, odszkodowaÅ„ jakie zapewniÅ‚ sobie starosta pÅ‚ocki Niszczycki oraz nadużyć jakich siÄ™ on dopuÅ›ciÅ‚.   

Biskup Erazm CioÅ‚ek byÅ‚ organizatorem budowy wodociÄ…gów za wzglÄ™du na doÅ›wiadczenie przy przeprowadzeniu prac budowlanych w katedrze i jej otoczeniu oraz ze wzglÄ™du na fakt, że podstawowe fundusze pochodziÅ‚y ze spuÅ›cizny dwóch kanoników pÅ‚ockich: kanclerza MikoÅ‚aja Kossobudzkiego i prepozyta MichaÅ‚a Prażmowskiego. BudowÄ™ wodociÄ…gów sponsorowali również: kupiec StanisÅ‚aw Turecki, który zapisaÅ‚ na ten cel 50 zÅ‚, kanonik pÅ‚ocki PaweÅ‚ SulisÅ‚awic – pozostawiÅ‚ legat w wysokoÅ›ci 100 zÅ‚, wÅ‚adze miejskie daÅ‚y 300 zÅ‚.

Król Jan Olbracht w przywileju zapisaÅ‚: ,,Nadto, pozwalamy im ustanowić czynsz kanaÅ‚owy, który na zawsze istnieć bÄ™dzie, a to w celu utworzenia kapitaÅ‚u a conto…  Przywilej ten bÄ™dzie miaÅ‚ moc obowiÄ…zujÄ…cÄ… po wieczne czasy’’. W 1534 roku ustanowiono podatek wodociÄ…gowy, wedÅ‚ug którego każdy browar miaÅ‚ pÅ‚acić 5 groszy rocznie od waru piwa, wÅ‚aÅ›ciciele domów mieli pÅ‚acić po 2 gr rocznie od każdego domu.

Jak zapisano w umowie, na żądanie zarzÄ…dcy wodociÄ…gów, Alantseego, urzÄ…d bÄ™dzie miaÅ‚ prawo obywateli, którzy nie zapÅ‚acili podatku, fantować i zabrane rzeczy po upÅ‚ywie dwóch tygodni sprzedać. W razie gdyby któryÅ› z piwowarów zalegaÅ‚ z podatkiem, Alantsee bÄ™dzie mógÅ‚ poprzez swoich ludzi w browarze zalać ogieÅ„ i browar zamknąć. JeÅ›liby ktoÅ› stawiaÅ‚ opór, taki zapÅ‚aci karÄ™ 10 zÅ‚ i odsiedzi wieżę, skÄ…d bÄ™dzie uwolniony dopiero po zapÅ‚aceniu podatku i kary.

Sprawa budowy wodociÄ…gów nie zostaÅ‚a doprowadzona do koÅ„ca ,jednak nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że prace przy budowie podjÄ™to i byÅ‚y one zaawansowane, gdyż jak mówiÄ… ksiÄ™gi kasowe z lat 1538 – 1560, pobierano już podatek wodny, zwany ,,census aquarius”. MieszkaÅ„com miasta przez nastÄ™pne stulecia pozostaÅ‚o nosić wodÄ™ z WisÅ‚y lub ze studni, których w mieÅ›cie byÅ‚o ledwie 15.

Zamiary zaÅ‚ożenia wodociÄ…gu pojawiaÅ‚y siÄ™ kilkakrotnie. W 1856 wpÅ‚ynęła do magistratu oferta Zachariasza LondyÅ„skiego, w 1862 projekt zÅ‚ożyÅ‚ fabrykant pomp z Warszawy, niejaki Zims, w 1864 – Henryk CheÅ‚miÅ„ski, w 1873 – Ludwik Immerwar.  Z żadnego projektu wÅ‚adze magistrackie nie skorzystaÅ‚y. Tymczasem pogarszaÅ‚ siÄ™ stan studni nadmiernie eksploatowanych i niedostatecznie remontowanych przez wÅ‚adze miasta.

W maju 1892 roku po trzech latach konsultacji zostaÅ‚a zawarta umowa pomiÄ™dzy Aleksym Mantjewem  prezydentem  PÅ‚ocka, dziaÅ‚ajÄ…cym z polecenia gubernatora pÅ‚ockiego i inżynierem Selewkiem Chessinem  z Moskwy na urzÄ…dzenie wodociÄ…gów w mieÅ›cie PÅ‚ocku. Do inżyniera Chessina doÅ‚Ä…czyli inwestorzy, byli to: inżynier  Adolf Weisblat , wÅ‚aÅ›ciciel żeglugi parowej na WiÅ›le – Gustaw Bergson oraz inżynier Krzysztof Doze, którzy w 1894 roku powoÅ‚ali Towarzystwo WodociÄ…gów PÅ‚ockich.

Niemieccy naukowcy obradujÄ…cy w Wisbaden w 1894r. obliczyli, że dorosÅ‚y czÅ‚owiek potrzebuje dziennie do picia, gotowania, i mycia od 20 do 30 l wody, nadto do prania 10 – 15 l, do ubikacji 5 l, do kÄ…pieli 350 l.

Ilość zużytej wody w 1906 roku w PÅ‚ocku wynosiÅ‚a 6 litrów na dzieÅ„ na mieszkaÅ„ca.

Cena wody w Płocku wynosiła 40 kopiejek za 100 wiader.

,,Echa PÅ‚ockie i Å‚omżyÅ„skie” podawaÅ‚y w 1900 r., że w PÅ‚ocku do wodociÄ…gów podÅ‚Ä…czonych jest 107 domów, w 1902 podÅ‚Ä…czono nastÄ™pne 13 domów. Wspomnieć należy, że w tym samym roku skanalizowanych domów byÅ‚o zaledwie 24. W 1910 r. ,,GÅ‚os PÅ‚ocki” podaÅ‚, że na ogólnÄ… liczbÄ™ 500 domów z udogodnienia tego skorzystaÅ‚a poÅ‚owa.

!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.
bottom of page